Kiedy zarezerwować hotel?

Nie tylkorezerwacja hotelu turyści, ale także biznesmeni zastanawiają się, kiedy jest najlepszy moment na rezerwację miejsca w hotelu. Nie ma wyraźnej zasady określającej najbardziej dogodny czas. To samo dotyczy biletów lotniczych, z tą różnicą, że w przypadku hoteli mamy dużo większy wybór. W przypadku każdej rezerwacji powinniśmy natomiast zwrócić uwagę na cenę w porównaniu z jakością. Trzeba wziąć tutaj pod uwagę okresy wakacyjne, kiedy działania dotyczące odpowiedniego zakwaterowania powinny być podjęte z odpowiednim wyprzedzeniem.

Cena pobytu w hotelu z reguły nie ma tak dużych wahań jak cena biletu lotniczego. Stawki są odgórnie ustalone, a o ewentualne rabaty można walczyć przy negocjacji indywidualnej oferty. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku ofert last minute dla turystów. Właściciele mocno obniżają ceny, aby tylko pozyskać klientów, zamiast pozostawiać pokoje puste.

W dzień przyjazdu czy wcześniej?

Dla ludzi ceniących sobie domykanie spraw „na ostatni guzik” zaleca się wcześniejszą rezerwację. Zaoszczędza to niepotrzebnego zdenerwowania i pozwala ze spokojem udać się do miejsca wypoczynku lub spotkania biznesowego. Istnieje także druga grupa ludzi – ryzykantów. Ci z kolei wolą czekać „na ostatni dzwonek” w celu skorzystania z jak najtańszego rozwiązania. Wiąże się to jednak z niepewnością, a czasami z końcowym brakiem możliwości rezerwacji miejsca. Warto w tym miejscu powiedzieć o informacji turystycznej, którą posiada praktycznie każde miasto. Codziennie hotele wysyłają do niej wiadomości o dostępnych pokojach i proponowanych cenach. Bywa, że stawki za pokój są w takiej sytuacji dużo niższe, niż te zamieszczanych w Internecie.

Hotele też mają sezony

Low, Medium i High Season – tak w branży hotelarskiej nazywają się pory roku. Cennik zmienia się w zależności od tego czy sezon jest niski, średni lub wysoki. Różnice w kwotach za nocleg mogą być potężne, dlatego bez wątpienia najbardziej opłacalnym okresem do pobytu w hotelu jest sezon niski. W naszej kieszeni może wtedy zostać nawet 50% stawki standardowej.