Hotelarskie usługi dodatkowe

Wybierając konkretny hotel, warto zapoznać się z jego ofertą nie tylko na poziomie podstawowym, ale i w zakresie dodatkowych usług – tych bezpłatnych oraz tych, które wymagają dopłacenia. Dość skomplikowany może być także system skrótów, których hotele używają na oznaczenie typu wyżywienia.

All Inclusive i inne oznaczenia

OV – takie oznaczenie mówi o tym, że pobyt w hotelu w ogóle nie zawiera wyżywienia. To świetna opcja dla turystów, którzy lubią spędzać czas na zwiedzaniu, przemieszczaniu się i różnych aktywnościach, a w hotelu spędzają jedynie noce.

BB (Bed and Breakfast) – minimalistyczna opcja, gdzie w cenie noclegu zawiera się także śniadanie. To dobry pomysł dla każdego, kto lubi na spokojnie zaczynać aktywny dzień.

HB (Half Board) – oznacza opłatę za nocleg oraz dwa posiłki – śniadanie i obiadokolację.

FB (Full Board) – to pełne, najczęściej obejmujące trzy posiłki wyżywienie. Dobry wariant dla turystów, którzy planują raczej trzymać się blisko hotelu i nie chcą żywić się na mieście.

PP – elastyczna opcja dla tych, którzy spędzają wczasy niejednorodnie. Posiłki są serwowane w czasie, gdy goście przebywają w hotelu, natomiast nie są przewidziane w momencie odbywania wycieczek fakultatywnych.

SC (Self Catering) – idealne rozwiązanie dla każdego, kto odżywia się według określonych zasad lub chce samodzielnie przygotowywać swoje posiłki. Hotel nie dostarcza gotowych posiłków, ale udostępnia kuchnię.

ZPR – to specyficzna opcja, dotycząca głównie imprez turystycznych. Zwykle wybiera ją organizator większego wyjazdu, a uczestnicy dostają określoną przez niego w hotelu ofertę wyżywienia w trakcie wyjazdu.

AI (All Inclusive) – bardzo wygodna, nieograniczająca opcja dla turystów relaksujących się raczej w pobliżu hotelu. Oznacza nieograniczony dostęp do napojów, lokalnych alkoholi i przekąsek, a także pełne wyżywienie.

UAI (Ultra All Inclusive) – poszerzona forma All Inclusive. W praktyce najczęściej oznacza szeroki, międzynarodowy wybór alkoholi, czasem także dodatkowe usługi, jak dostęp do sauny, masażu, SPA.

Kawa, barek, sauna czy basen?

Wśród dodatkowych możliwości, które oferują hotele znajduje się często także barek w pokoju (płatny przy wymeldowaniu, w zależności od ilości i rodzaju spożytego alkoholu), zestawy do przygotowania kawy i herbaty w pokojach (czajniki, cukier, łyżeczki, kubki, filiżanki oraz oczywiście kawa i herbata), wszelkie atrakcje związane z relaksem i aktywnością (SPA, basen, sauna, fryzjer, parking, prasowanie, pralnia itp.), a także internet bezprzewodowy, najczęściej bezpłatny i obejmujący zasięgiem cały obiekt.